Orszak Trzech Króli A.D. 2022

TRZECHKRÓLI 44a

Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk

 

 

Ekstremalny Różaniec w Porębie!

Do tej pory w Parafia pw. św. Barbary w Porębie odbywały się
Ekstremalne Drogi Krzyżowe. W tym roku, w adwentowym czasie, chcemy po raz pierwszy zorganizować Ekstremalny Różaniec. Zapraszamy 20 grudnia z rózańcem na pielgrzymi szlak od kościoła w Porębie, przez Porębę Średnią, Udrzynek, Mękaliny i cmentarz parafialny .Zakończenie w porębskim kościele.
edkRozpoczęcie Mszą św. o godzinie 17.00 .
Do pokonania ok. 20 km.
W różańcu chcemy szukać umocnienia i pokoju serca , modlić się za chorych na koronawirusa i o pokonanie tej strasznej epidemii, która zabiera nam naszych bliskich i znajomych. Do zobaczenia na pielgrzymim, różańcowym i ekstremalnym szlaku.

REKOLEKCJE ADWENTOWE W PARAFII ŚW. BARBARY W PORĘBIE 16-17-18 XII 2021r.

CZWARTEK /16.XII/

  7:00    Msza św. roratnia z nauką

             9:30   Modlitwa różańcowa – prowadzą Koła Różańcowe z Tuchlina

10:00    Msza św. z nauką ogólną

12:00    Msza św. z nauką dla dzieci i młodzież

             16:00   Adoracja Najświętszego Sakramentu – Wspólnota Intronizacyjna

17:00    Msza św. z nauką ogólną

PIĄTEK /17.12/

  7:00    Msza św. roratnia z nauką

             9:30  Modlitwa różańcowa – prowadzą Koła Różańcowe z Udrzynka

10:00    Msza św. z nauką ogólną

12:00    Msza św. z nauką dla dzieci i młodzieży

             16:30   Modlitwa różańcowa – prowadzą Rycerze Kolumba

17:00    Msza św. z nauką ogólną

SOBOTA /18.12/

  7:00    Msza św. roratnia z nauką

                  9:30    Modlitwa różańcowa – prowadzą Koła Różańcowe z Przyjm

10:00     Msza św. z nauką ogólną

              Spotkanie z kandydatami do bierzmowania

              11:30  Modlitwa różańcowa – prowadzi Koła Różańcowe z Poręby

12:00     Msza św. z nauką  i Sakramentem Namaszczenia

              16:30  Modlitwa różańcowa- prowadzi Bractwo Szkaplerzne  

17:00     Msza św. z nauką ogólną

                  Zakończenie rekolekcji.

 

Uwaga:

1.Rekolekcje prowadzi ks. Grzegorz Kurzaj ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Pana Jezusa (Sercanie).                         

2.Spowiedź  w czwartek, piątek i sobotę

  

 

 

                     

Paczuszka dla maluszka w naszej Parafii ?❤️❤️

Do akcji w sposób szczególny zaprasza Fundacja Małych Stópek. Głównymi adresatami tej akcji są:
? Domy dziecka
? Domy małego dziecka
? Domy samotnej matki
? Hospicja
? Dary trafiają również do mam w trudnej sytuacji życiowej, oczekujących dziecka oraz podopiecznych organizacji.
W najbliższym tygodniu w naszym kościele pojawi się choinka ozdobiona bombkami, na których opisane są możliwości pomocy:
? Można wesprzeć paczuszkę poprzez dokonanie przelewu na rzecz Fundacji Małych Stópek, w tytule należy napisać “Paczuszka”, wówczas organizatorzy wiedzą na jaki cel mają zostać przekazane pieniądze
? Weź bombkę z choinki, a w zamian przynieś paczuszkę, a w niej: pieluchy, środki czystości, chemia (płyny, proszki do prania), kremy, szampony, oliwki) - paczuszkę należy zostawić pod choinką
? Można przygotować paczkę samemu i dostarczyć ją bezpośrednio do siedziby Fundacji
Akcja trwa do 06.01.2022roku?
???Podziel się ze znajomymi informacją o tej akcji, będzie nam niezmiernie miło jak w akcję włączy się jak największa liczba osób ?
Chcesz poczytać więcej, zapraszam do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej: www.paczuszkadlamaluszka.pl ?
PAMIĘTAJMY!!!
RAZEM MOŻEMY ZDZIAŁAĆ CUDA ??
Akcję w naszej Parafii koordynuje Magda Krzeczkowska więc jęsli macie jakieś pytania czy wątpliwości można te pytania kierować bezpośrednio do niej.
show img

Msze św. za + ks. kanonika Czesława Śmiecińskiego

 

2021r.

 20.07. poza parafią – od mieszkańców Poręby Średniej

 21.09. godz.7.00 – od mieszkańców Przyjm

 14.10. godz. 7.00 – od Stanisława Kaczyńskiego z córką

 19.10. godz. 7.00 – od mieszkańców Budykrza

 12.11. godz. 17.00 – od Kola Gospodyń Wiejskich z Dudowizny

 12.11. godz. 17.00 – od Krystyny i Jana Puścian

 15.11. godz.7.00 – od r-ny Brzozowskich

 09.12. godz.7.00 – od pracowników Gminnej Spółdzielni w Porębie

 16.12. godz. 12.00 – od społeczności szkolnej ZPO w Porębie

 17.12. godz. 12.00 – od społeczności szkolnej PSP w Dybkach

 18.12. godz.7.00 – od mieszkańców Poręby Kocęby

2022r

 02.01. godz. 12.00 - od  Chóru Parafialnego

 16.01. godz. 10.30 – od katechetek

 20.01. godz.17.00 – od Wspólnoty Intronizacyjnej, Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym, Koła  Przyjaciół Radia Maryja

26.01. godz. 17.00 – od Parafialnego Zespołu Caritas

 30.01. godz. 17.00 – od Rycerzy Kolumba

 03.02. godz. 17.00 – od r-ny Kwiatkowskich z Udrzyna

 15.02. godz. 17.00 – od mieszkańców Przyjm

 26.02. godz. 17.00 – od Haliny i Andrzeja Rosińskich

 20.03. godz. 17.00 – od Koła Gospodyń Wiejskich z Poręby

 13.04. godz. 18.00 – od mieszkańców Udrzyna

 21.04. godz. 18.00 – od mieszkańców Przyjm

 26.04. godz. 18.00 – od mieszkańców Poręby Średniej

 13.05. godz. 18.00 – od mieszkańców Przyjm

 21.05. godz. 7.00 – od mieszkańców Poręby Średniej /I rocz. śm./

 05.06. godz. 18.00 – od Haliny Bogdan z r-ną

 20.07. godz. 17.30 – od mieszkańców Poręby Śr. / z racji imienin/

 05.08. godz. 18.00 – od mieszkańców Poręby Śr.

 16.08. godz.18.00 – od mieszkańców Poręby Śr.

Czytania na każdy dzień

Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: https://mateusz.pl/czytania/prenumerata/
  • Czytania na wtorek, 16 czerwca 2026

    Wtorek XI tygodnia zwykłego

    (1 Krl 21, 17-29)

    Po śmierci Nabota Pan skierował słowo do Eliasza z Tiszbe: "Wstań i zejdź na spotkanie Achaba, króla izraelskiego. Jest on właśnie w Samarii, w winnicy Nabota, do której zszedł, aby wziąć ją w posiadanie. I powiesz mu: Tak mówi Pan: Czyż nie dokonałeś mordu, a nadto zagrabiłeś winnicę? Potem powiesz mu: Tak mówi Pan: Tam, gdzie psy wylizały krew Nabota, będą lizały psy również i twoją krew". Achab odpowiedział na to Eliaszowi: "Już znalazłeś mnie, mój wrogu". Wówczas Eliasz rzekł: "Znalazłem, bo zaprzedałeś się, żeby czynić to, co jest złe w oczach Pana. Oto Ja sprowadzę na ciebie nieszczęście, gdyż wymiotę i wytępię z domu Achaba nawet malca, niewolnika i wolnego w Izraelu, i postąpię z twoim rodem, jak z rodem Jeroboama, syna Nebata, i jak z rodem Baszy, syna Achiasza, za to, że Mnie pobudziłeś do gniewu i ponadto doprowadziłeś do grzechu Izraela. Również i o Izebel tak mówi Pan: Psy będą żarły Izebel pod murem Jizreel. Zmarłego z rodu Achaba w mieście będą żarły psy, a zmarłego w polu będą żarły ptaki podniebne". Naprawdę nie było nikogo, kto by tak, jak Achab, zaprzedał się, aby czynić to, co jest złe w oczach Pana. Albowiem do tego skłoniła go jego żona, Izebel. Bardzo haniebnie postępował, służąc bożkom; zupełnie tak, jak to czynili Amoryci, których Pan wydziedziczył na rzecz Izraelitów. Kiedy Achab usłyszał te słowa, rozdarł szaty i włożył wór na ciało oraz pościł. Kładł się też spać w worze i chodził

    ...
  • Rozważanie na wtorek, 16 czerwca 2026

    Jezus przeciwstawia naturalne skłonności do kochania wyłącznie tych, którzy nas miłują, - miłowaniu nieprzyjaciół i modlitwy za prześladowców. Kochanie tych, którzy nas kochają, nie wymaga łaski, a jedynie naturalnej wdzięczności. Natomiast miłość nieprzyjaciół nie jest dla człowieka naturalna i nie można jej wypracować własnymi siłami, więc możemy ją otrzymać wyłącznie od Boga i jedynie jako dar. Tylko nadprzyrodzona łaska Boga może nas uzdolnić to takiej miłości. Z tym tylko, że musimy najpierw sami poczuć się bezwarunkowo ukochani przez Ojca w naszej nędzy, aby móc to samo miłosierdzie podać dalej.
    Wezwanie do miłości wrogów nie jest tylko pobożną sugestią, lecz naszą szansą upodobnienia się do samego Boga, który oddał życie za tych, którzy Mu je zabierali wieszając na krzyżu. Taka zaś miłość bez wzajemności, jest dopiero doskonałością. Doskonałość nie polega na technicznej bezgrzeszności czy byciu moralnym atletą, - ale na umiejętności kochania tych, którzy nas nienawidzą i odrzucają. Przecież Bóg jest dobry i łaskawy nawet dla „niewdzięcznych i złych”, i nieustannie wyciąga rękę do człowieka, który Go rani.
    Być doskonałym jak Ojciec, - to odważyć się na taką bliskość i czułość wobec drugiego człowieka. Modlitwa za wrogów jest najskuteczniejszym duchowym detoksem uwalniającym nasze serce od trucizny nienawiści i chęci odwetu. Bowiem miłość, która nie zna umiaru, jest jedyną drogą do prawdziwej świętości.
    o. Marcin Ciechanowski OSPPE

  • Książka dnia, 16 czerwca 2026
    papież Leon XVI

    Encyklika Magnifica humanitas o trosce o osobę ludzką w dobie sztucznej inteligencji

    https://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=63443&tytul=magnifica-humanitas

    „Wspaniałe człowieczeństwo stworzone przez Boga staje dziś wobec decydującego wyboru: wznieść nową wieżę Babel albo budować miasto, w którym Bóg i ludzkość zamieszkują razem” (MH, nr 1). W swojej pierwszej encyklice papież Leon XIV podejmuje wyzwania stojące przed ludzkością w epoce sztucznej inteligencji.