Koło Radia Maryja

tv trwam logorm

 

Koło Przyjaciół Radia Maryja powstało przy parafii pw. Św. Barbary w Porębie w styczniu 2012 roku

Osobą prowadzącą jest Ryszard Napiórkowski

Opiekunem jest ks. prał. Andrzej Grzybowski - proboszcz

Comiesięczne spotkania odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 w budynku "Starej plebanii"

 

Głównym dziełem Koła Przyjaciół Radia Maryja jest modlitwa różańcowa w następujących intencjach:

- za Radio Maryja i za dzieła powstałe przy radiu 

- za TV Trwam

- za kapłanów pracujących w naszej parafii

- za naszą Ojczyznę

- za całą rodzinę Radia Maryja

 

Lista członków Koła Przyjaciół Radia Maryja:

- Stokarka Jadwiga

- Stokarski Kazimierz

- Napiórkowska Czesława

- Napiórkowski Ryszard

- Puścian Wanda

- Siennica Teresa

- Pieńkos Danuta

- Pieńkos Witold

- Abramczyk Teresa

- Pyśk Wiesława

- Gałązka Regina

- Gałązka Henryk

- Bogdan Halina

- Dąbrowska Barbara

- Jachna Janina

- Piórkowska Sabina

- Grudzińska Jadwiga

- Perzyna Teresa

- Brzostek Wiesława

- Brzostek Jan

- Brzostek Grzegorz

 

 

 apostolstwo MB

 

 

CEL STOWARZYSZENIA:     

Stowarzyszenie Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci, zwane także Apostolstwem Dobrej Śmierci, jest zrzeszeniem modlitewnym, które ma przygotować do godnego, chrześcijańskiego umierania. Wstępujący do Stowarzyszenia poprzez swoje modlitwy i ofiary pragną wyjednywać:

  • dla wiernych katolików - wytrwanie w łasce uświęcającej,
  • dla obojętnych religijnie i dla grzeszników - łaskę nawrócenia,
  • dla wszystkich - dobrą i świętą śmierć.

REALIZUJĄC TEN CEL:

  • często kierują swe myśli ku wieczności i starają wystrzegać się grzechu, aby być gotowym na śmierć w każdej chwili,
  • żywią szczególne nabożeństwo do Matki Bożej Bolesnej i św. Józefa.

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA:

  • mają udział w zasługach płynących ze wspólnych modlitw wszystkich członków,
  • uczestniczą w przywilejach i łaskach będących owocami odprawianych w ich intencjach Mszach Św. W Polsce odprawiana jest codziennie Msza Św. za żyjących i zmarłych członków Stowarzyszenia.

ISTNIEJĄ TRZY STOPNIE PRZYNALEŻNOŚCI DO STOWARZYSZENIA:

I. Wpis do Księgi Stowarzyszenia, co jest równoznaczne z oddaniem się pod opiekę Matki Bożej, Patronki Dobrej Śmierci,

II. Wpis do Księgi oraz zobowiązanie się do odmawiania rano i wieczorem 3 razy Zdrowaś Maryjo z dodaniem na końcu: Matko Boża, Patronko Dobrej Śmierci - módl się za nami, św. Józefie - módl się za nami,

III. Modlitwa przepisana dla II stopnia, oraz codzienny, wieczorny rachunek sumienia, a także raz w miesiącu (np. w I piątek czy w I sobotę miesiąca) przystąpienie do sakramentu pojednania i Eucharystii, i choćby krótkie wyciszenie się dla refleksji nad godnym przygotowaniem się na śmierć.

Problem śmierci dotyka każdego człowieka, ponieważ umieranie jest nieubłagalną rzeczywistością. Człowiek wiary wie doskonale, że śmierć jest \"bramą\" do życia wiecznego, na które zasługuje się całym swoim życiem. Spośród osób, które każdego dnia odchodzą z tego świata (ponad 200 tys.), większość - nawet katolików - nie jest należycie przygotowana na tę chwilę. Nic więc dziwnego, że Papież Benedykt XV - zachęcając do włączenia się w dzieło Stowarzyszenia - powie: ...jest to jakby ostatnia deska ratunku dla niejednej zabłąkanej duszy.

O skutecznej pomocy Matki Bożej Bolesnej dla tych, którzy Jej się oddali w opiekę i zawierzyli swoją ostatnią chwilę życia, świadczą liczne nawrócenia - nawet tych, którzy przez wiele lat żyli z dala od Boga, Jego miłości. Jego przykazań, przebaczenia i łaski.

APOSTOLSTWO DOBREJ ŚMIERCI      

http://www.apostolstwo.pl/

Szkolne Koło Caritas

 

Logo Szkolnego Kola Caritas

Szkolne Koło Caritas przy Zespole Placówek Oświatowych

im. Obrońców Ojczyzny w Porębie

na terenie Parafii pw. Św. Barbary w Porębie

Szkone Koło Caritas zostało założone w 2014 roku. Uczestniczą w nim uczniownie z klas VI i VII SP. Biorą oni w udział w spotkaniach formacyjnych, które odbywają się raz w miesiącu. Spotkania te dotyczą zadań i posług o charakterze wolontariatu, także ukazywaniu potrzeby miłosierdzia względem drugiego człowieka.

         Uczniowie SKC angażują się w następujące akcje charytatywne o charakterze wolontariatu:

  • Sprzedaż Kart i Świec Świątecznych przed Uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego
  • Zbiórka ofiar pieniężnych do puszek na Dzieła Misyjne
  • Zbiórka ofiar pieniężnych do puszek na wparcie Dzieł Miłosierdzia prowadzonych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej
  • Zbiórka na potrzeby Diecezjalnego Caritas Diecezji Łomżyńskiej
  • Sprzedaż Świec Wigilijnych i Kart Świątecznych przed Uroczystością Świąt Bożego Narodzenia
  • Zbiórka ofiar pieniężnych do puszek na Papieskie Dzieła Misyjne
  • Zbiórka ofiar pieniężnych do puszek dla rodzin wielodzietnych potrzebujących wsparcia materialnego przed Uroczystością Świąt Bożego Narodzenia
  • Zbiórka żywności w Ostrowi Mazowieckiej w markecie Kaufland


  • Młodzież z Gimnazjum uczestniczy także w różnego rodzaju posługach charytatywnych organizowanych przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej:
  • Uczniowie biorą udział w „Dniu Wolontariusza” w Łomży. Spotkanie to ma charakter formacyjno-edukacyjny połączony z formą aktywistyczno-rekreacyjną.
  • W ramach przygotowań przed Uroczystością Świąt Bożego Narodzenia uczniowie przygotowują i uczestniczą w spotkaniu Wieczerzy Wigilijnej Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Porębie.
  • Uczniowie przed Uroczystością Bożego Narodzenia przeprowadzają zbiórkę o charakterze charytatywnym – „Bożonarodzeniowy Dar Serca” – na terenie parafii, na rzecz osób chorych.
  • Uczniowie przez okres Wielkiego Postu przeprowadzają zbiórkę o charakterze charytatywnym – „Jałmużna Wielkopostna” – na terenie parafii i szkoły na rzecz osób chorych - dzieci i starszych.
  • Woluntariusze biorą udział również w zbiórce "Kilometry Dobra" zorganizowaną przez Caritas Diecezji Łomżyńskiej włączając się w ten sposób w ogólnokrajowe dzieło o tematyce charytatywnej.
  • Gimnazjaliści prowadzą także gazetkę tematyczną Szkolnego Koła Caritas przy Gimnazjum im. Obrońców Ojczyzny w Porębie, uwzględniając w niej informacje na temat Caritas, organizacji poszczególnych akcji, pojęcia wolontariatu oraz osiągnięć uzyskanych w różnych konkursach i zawodach.
  • Uczniowie angażują się także w wydarzenia o charterze sportowym takim jak "Turniej Piłki Halowej w Szumowie"

Asystent kościelny SKC: Ks. Marcin Kaczyński

Opiekuni Szkolnego Koła Caritas: Mariola Dzierżanowska i Beata Runo

Koła Żywego Różańca

       07e97f4d 6896 4930 b888 9e4b98c58467„Żywy Różaniec” jest wspólnotą osób, które w duchu odpowiedzialności za Kościół i świat i w wielkiej prostocie otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza  w Papieskich Intencjach Apostolstwa Modlitwy.

         Modlitwa różańcowa, powszechnie znana i wielokrotnie polecana przez papieży, zyskała popularność dzięki wspólnotowej formie modlitwy, zainicjowanej przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w Lyonie w 1826 r. Założone przez nią Stowarzyszenie Żywego Różańca zatwierdził papież Grzegorz XVI konstytucją Benedicentes Domino w 1832 r. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX wieku.

         Niniejszy statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Jana Pawła II, „sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji Ludu Bożego i nowej ewangelizacji” (RVM 3).

         Stowarzyszenie to nosi nazwę „Różańca”, gdyż jego członkowie, podzieleni na grupy po dwadzieścia osób, odmawiają go codziennie, każdy jedną dziesiątkę, a także dlatego, że każda grupa składa się z tylu osób, ile jest tajemnic w różańcu.

         Stowarzyszenie nazywa się „Żywym”, gdyż liczba osób, które się nań składają, niejako wprawia je w działanie poprzez ciągłe recytowanie modlitw, które czerpią swą skuteczność z rozważania tajemnic Jezusa i Maryi, czy to w celu nawrócenia grzeszników, czy doskonalenia sprawiedliwych. Zwie się je „Żywym”, gdyż ci, którzy go tworzą, są zastępowani przez kolejnych, gdy ci umierają, bądź gdy zeń odchodzą.

Parafialny Zespół Caritas

logo caritas

    Jezus powiedział w Ewangelii: „Jesteście przyjaciółmi moimi jeżeli czynicie to, co wam przekazuję”. Czy jest lepszy sposób wypełnienia przykazania miłości niż bezinteresowna służba ludziom potrzebującym? Takiej służbie oddani są wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritasa przy naszej parafii już 10 lat. Począwszy od działających na stałe wolontariuszy, aż po darczyńców, którzy włączają się w to piękne dzieło na różne sposoby. Pod koniec 2012r z inicjatywy parafian decyzją ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego oficjalnie 15 stycznia 2013r. został powołany PZC przy naszej parafii. Potrzeba utworzenia takiego zespołu wynikała z chęci niesienia  pomocy osobom najbardziej potrzebującym, osobom ubogim i samotnym oraz włączenia się w dzieła Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Przewodniczącym i opiekunem jest ks. prałat Andrzej Grzybowski. Pierwszą przewodniczącą została wybrana Katarzyna Gomoliszek obecnie Bralewska (funkcję tę pełniła w latach 2012-2015), od 2015-2018r. przewodniczącym był Zbigniew Nasiadka, a od 2018r. do chwili obecnej Barbara Bloch, sekretarzem jest Barbara Makowska, a skarbnikiem również Barbara Bloch. Obecnie w naszym zespole działa aktywnie 12 wolontariuszy. Naszym statutowym celem jest angażowanie się w dzieła, które proponuje Caritas diecezjalna. 

Na przestrzeni 10 lat nasz zespół angażował się w:

program „Zbiórka żywności Caritas” TAK POMAGAM organizowana w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy – zebrane artykuły przeznaczane są na paczki świąteczne dla najuboższych mieszkańców naszej parafii,

program „Pomoc żywnościowa” która obejmuje osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

program „Na codzienne zakupy” – który ma na celu pomoc osobom o niskich dochodach w szczególności seniorom

zbiórki pieniędzy na rzecz poszkodowanych i potrzebujących w ramach zbiórek prowadzonych przez Caritas diecezjalną a w naszej parafii dla chorych m.in. dla Dominika, Dawidka, Michałka Boguta, Beaty Szupiluk, Natalii Kowalczyk, Darii Stankiewicz, a także na remont organów kościelnych,

udział w parafialnym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek,

prowadzenie Drogi Krzyżowej na dróżkach za kościołem w każdy ostatni piątek miesiąca, a w okresie Wielkiego Postu w każdy piątek,

udział w 24 godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu przed każdą pierwszą sobotą miesiąca,

czynny udział w posłudze w czasie Mszy świętych w każdą drugą niedziele miesiąca – oprawa liturgiczna Mszy świętej

udział w akcji sprzedaży żonkili - dochód przeznaczony na działalność Domowego Hospicjum w Wyszkowie,

zbiórka do puszek w ramach jałmużny wielkopostnej

sprzedaż paschalików i baranków przed świętami Wielkiej Nocy,

organizowanie kiermaszy świątecznych

udział w życiu parafii w różnego rodzaju inicjatywach m.in. organizowanie festynu parafialnego w lipcu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej

udział w szkoleniach członków Caritasu

współpraca z grupami i wspólnotami parafialnymi in. z Rycerzami Kolumba, Szkolnym Kołem Caritas,

sprzedaż zniczy przed świętami „Wszystkich Świętych” dochód na zakup opału dla najuboższych, udział w kwestowaniu na cmentarzu parafialnym 1 i 2 listopada.

wykonanie stoików bożonarodzeniowych i sprzedaż w parafii przed świętami Bożego Narodzenia

sprzedaż świec wigilijnych program Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

Nasz Zespół angażuje się nie tylko w dzieła, które proponuje diecezjalne Caritas, ale także realizuje własne projekty, wolontariusze bardzo dobrze znają swoje środowisko lokalne, dzięki czemu docierają z pomocą tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.  Nasza wspólnota nie wydałaby dobrych owoców bez porozumienia z Kościołem. Dziękujemy za wieloletnią współpracę  ks. kan. dr Andrzejowi Mikuckiemu, oraz naszemu opiekunowi Andrzejowi Grzybowskiemu, Księżom Marcinowi Kaczyńskiemu, ks. Januszowi Sypniewskiemu, naszym wspólnotom parafialnym, księżom za wszelkie wskazówki i prowadzenie nas drogą miłości i wzajemnej pomocy, dziękujemy również Rycerzom Kolumba za postawę otwartości i chęć pomocy na których zawsze możemy liczyć.

Zapraszamy wszystkich chętnych i sympatyków naszego zespołu na nasze spotkania formacyjne, które odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca i działania wspólnie z nami na rzecz najbardziej potrzebujących.

Barbara Makowska

Sekretarz Parafialnego Zespołu Caritas w Porębie.

 

Aktualnie w naszym zespole czynnie działają wolontariusze:

Opiekun i przedoniczący ks. Andrzej Grzybowski

  1. Barbara Bloch /lider, prezes/, skarbnik/
  2. Alicja Krzeczkowska /z-ca przewodniczącej/
  3. Barbara Makowska /sekretarz/
  4. Anna Nasiadka
  5. Zofia Szajczyk
  6. Jadwiga Pióro
  7. Małgorzata Łapińska
  8. Halina Bogdan
  9. Małgorzata Puścian
  10. Bogusława Osowiecka
  11. Paweł Majkowski
  12. Kazimierz Puścian

GALERIA Z 10 LAT NASZEJ DZIAŁALNOŚCI