Orszak Trzech Króli A.D. 2022

TRZECHKRÓLI 44a

Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk