Orszak Trzech Króli A.D. 2022

TRZECHKRÓLI 44a

Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.

Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.

Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).

Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.

Tekst: Ks. Marcin Kaczyński

Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk

• Czytania na sobotę, 28 maja 2022

Sobota szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego

(Dz 18,23-28)

Paweł zabawił w Antiochii pewien czas i wyruszył, aby obejść kolejno krainę galacką i Frygię, umacniając wszystkich uczniów. Pewien żyd, imieniem Apollos, rodem z Aleksandrii, człowiek uczony i znający świetnie Pisma, przybył do Efezu. Znał on już drogę Pańską, przemawiał z wielkim zapałem i nauczał dokładnie tego, co dotyczyło Jezusa, znając tylko chrzest Janowy. Zaczął on odważnie przemawiać w synagodze. Gdy go Pryscylla i Akwila usłyszeli, zabrali go z sobą i wyłożyli mu dokładnie drogę Bożą. A kiedy chciał wyruszyć do Achai, bracia napisali list do uczniów z poleceniem, aby go przyjęli. Gdy przybył, pomagał bardzo za łaską Bożą tym, co uwierzyli. Dzielnie uchylał twierdzenia żydów, wykazując publicznie z Pism, że Jezus jest Mesjaszem.

(Dz 18,23-28)

• Rozważanie na sobotę, 28 maja 2022

Proście w imię moje, a otrzymacie, jakże wymagająca wiary jest ta nauka. Nasze doświadczenie wydaje się jej przeczyć. Tyle błagań w sprawach ważnych, i wydaje się, że nic z tego. Może nie prosimy w imię Jezusa, ale w swoje własne lub jakiegoś bożka z naszej wyobraźni. Albo Jezus się pomylił, albo do tej pory nie rozumiemy Jego nauki. W imię Jego, może oznaczać: żyję jak On, kocham jak On, uobecniam królestwo Boże, głoszę prawdziwą miłość Ojca i do końca biorę moje życie w swoje ręce, aby oddać je Ojcu.

Andrzej Kuśmierski OP, "Oremus" kwiecień/maj 2007, s. 168

• Książka dnia, 28 maja 2022
    s. Michaela Rak

Mężczyźni mojego życia w rozmowie z Małgorztą Terlikowską

O miłości, miłosierdziu i dobrym pomaganiu Gdy była dzieckiem, chciała zostać… księdzem. Dzieciństwo w wielodzietnej rodzinie i dorastanie w domu z problemami ukształtowało jej charakter. Była już narzeczoną, ale postanowiła realizować swoje powołanie w życiu zakonnym i pomaganiu innym.