Akcja „Krwi nie zastąpi żaden lek”

W piękne, jesienne, wtorkowe przedpołudnie, 27 października na parkingu przy kościele w Porębie ponownie zaparkował ambulans do poboru krwi. Tak jak w lipcu w akcje zaangażowało się szereg lokalnych grup, a była to tym razem pierwsza akcja pod logiem nowego Oddziału Klubu HDK Legion Porębska Kropelka Legionu. Akcja ta była objęta Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego i Wójta Gminy Brańszczyk. Z 27 osób które zgłosiły chęć oddania krwi udało

krew poreba02

się to 13 osobom z czego 4 osoby zrobiły to po raz pierwszy. Ogromne gratulacje i brawa za odwagę bowiem w czasach panującej pandemii liczba krwiodawców drastycznie spada. Daje to wynik 5850ml krwi, która może uratować życie. Cieszy fakt, że akcja spotkała się z zaangażowaniem szeregu instytucji którym serdecznie dziękujemy a byli to: Parafia pw. św. Barbary w Porębie, Ostrołęcki Legion, Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, Gmina Brańszczyk, OSP Poręba, Gminna Biblioteka Publiczna w Brańszczyku, Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Brańszczyku, Koło Gospodyń Wiejskich Porębianki, Piekarnia S. i A. Ponichtera Białebłoto. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu ludzi z tych grup i instytucji na krwiodawców czekał poczęstunek oraz pamiątkowe gadżety z akcji w Porębie.

Ktoś może pomyśli, że liczby nie robią wrażenia, że to tylko 13 osób, ale dla nas to, AŻ  13 osób którzy z własnej woli postanowili podzielić się kroplą własnej krwi. Dziękujemy Wam za to i dla Was warto takie akcje przeprowadzać dalej. Już zapowiadamy, że kolejna akcja krwiodawstwa w tym roku za miesiąc - 28 listopada 2020r. w sobotę w Brańszczyku. Już serdecznie na nią zapraszamy krwiodawców którzy oddawali krew w sierpniu na akcji jak i tych którzy z różnych przyczyn nie mogli pojawić się na akcji w Porębie. Jednocześnie informujemy, że osocze od ozdrowieńców, którzy przeszli zachorowanie na COVID-19 można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Warszawie przy ul. Saskiej, nie ma takiej możliwości na akcjach mobilnych.

Galeria

Zapraszamy krwiodawców do pobrania i zainstalowania na smartfonie aplikacji Legion HDK po założeniu konta można już odnaleźć z zakładce moje kluby – Klub HDK Legion i oddział Porębska Kropelka Legionu –  tam również będą pojawiać się informacje dotyczące naszej działalności.

Tekst i fot. K. Bralewska

• Czytania na poniedziałek, 26 lipca 2021

Poniedziałek XVII tydzień zwykły

(Wj 32, 15-24. 30-34)

Mojżesz zszedł z góry z dwiema tablicami Świadectwa w swym ręku, a tablice były zapisane po obu stronach, zapisane na jednej i na drugiej stronie. Tablice te były dziełem Bożym, a pismo na nich było pismem Boga wyrytym na tablicach. A Jozue, usłyszawszy odgłos okrzyków ludu, powiedział do Mojżesza: "W obozie rozlegają się okrzyki wojenne". On zaś odpowiedział: "To nie głos pieśni zwycięstwa ani głos klęski, lecz słyszę pieśni dwóch chórów". A Mojżesz przybliżył się do obozu i ujrzał cielca i tańce. Zapłonął wówczas Mojżesz gniewem i rzucił z rąk swoich tablice, i potłukł je u podnóża góry. A porwawszy cielca, którego uczynili, spalił go w ogniu, starł na proch, rozsypał w wodzie i kazał ją pić Izraelitom. I powiedział Mojżesz do Aarona: "Cóż ci uczynił ten lud, że sprowadziłeś na niego tak wielki grzech?" Aaron odpowiedział: "Niech się mój pan nie unosi na mnie gniewem, bo wiesz sam, że ten lud jest skłonny do złego. Powiedzieli do mnie: Uczyń nam boga, który by szedł przed nami, bo nie wiemy, co się stało z Mojżeszem, z tym mężem, który nas wyprowadził z ziemi egipskiej. Wtedy rzekłem do nich: Kto ma złoto, niech je zdejmie z siebie. I złożyli mi je, i wrzuciłem je w ogień, i tak powstał cielec". Nazajutrz zaś tak powiedział Mojżesz do ludu: "Popełniliście ciężki grzech; ale teraz wstąpię do Pana, może otrzymam przebaczenie waszego grzechu". I poszedł Mojżesz do Pana, i powiedział: "Oto niestety lud ten

• Rozważanie na poniedziałek, 26 lipca 2021

Postać Marty w pierwszym momencie przywodzi nam na pamięć sytuację z Betanii, kiedy okazała zniecierpliwienie biernością swej siostry, Marii, zasłuchanej w słowa Pana. A może rozdrażnienie Marty bierze się stąd, że też chciałaby usiąść u stóp Pana i posłuchać Jego nauki, ale czuje się wewnętrznie przymuszona do wypełnienia obowiązków, które należą do niej jako do gospodyni domu? Bo przecież ktoś musi zadbać o Nauczyciela, przygotować posiłek, zająć się tak licznymi zwykłymi czynnościami towarzyszącymi podejmowaniu gości. Panie, daj nam wrażliwość, abyśmy potrafili dostrzec ludzi zapracowanych i wyręczyć ich, aby i oni mogli znaleźć czas na spotkanie z Tobą.

Anna Nowak, Gabriela Świrska, Halina Świrska, "Oremus" lipiec 2008, s. 118

• Książka dnia, 26 lipca 2021
    Waldemar Rozynkowski

Spotkania z Prymasem Stefanem Wyszyńskim