100 Rocznica Odzyskania Niepodległości w Porębie

Już od rana 11 listopada wyczuwało się podniosłą atmosferę. W Porębie powiewały biało czerwone flagi, przy kościele rozbrzmiewały pieśni patriotyczne a lokalna społeczność licznie zgromadziła się pod muralem Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” aby wspólnie świętować to wyjątkowe wydarzenie. Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęliśmy od uroczystego wciągnięcia flagi na masz, którego dokonał poczet flagowy składający się ze strażaków OSP w Porębie. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe ze szkół znajdujących się na terenie naszej parafii tj. SP w Porębie oraz SP w Dybkach a także Rycerzy Kolumba.

Punktualnie o godzinie 12-ej wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki hymnu narodowego. Następnie udaliśmy się do kościoła aby wziąć udział w uroczystej Mszy św. której przewodniczył ks. Prałat Andrzej Grzybowski. Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu chóru parafialnego pod dyrekcją organisty - Michała Sitka. Licznie zgromadzona publiczność, w pierwszej części koncertu mogła wysłuchać utworów a cappella takich jak: ”Przybyli ułani” czy „Ostatni Mazur”. W drugiej części koncertu, rozbrzmiewały pieśni z akompaniamentem. Tu między innymi utworami nie mogło zabraknąć chyba jednej z najbardziej znanych pieśni pt: "Legiony" którą wykonał chór wraz z udziałem publiczności. Jako ostatni utwór „Uwierz Polsko” wykonała solistka Monika Andrzejewska wraz z chórem. Po koncercie udaliśmy się za kościół aby dokonać symbolicznego posadzenia dębu, który będzie przypominał przyszłym pokoleniom o tej ważnej rocznicy dla wszystkich Polaków. Po ostatniej Mszy Św. tego dnia odbył się jeszcze jeden koncert w wykonaniu "Porębianek" z Koła Gospodyń Wiejskich, pod kierunkiem p. Ewy Rytelewskiej. Cieszymy się że mogliśmy być świadkami tak wspaniałego wydarzenia gdyż kolejna taka okrągła rocznica będzie dopiero za 100 lat!

Tekst: M.S

11.11.2018.jpg