Porębskie dróżki różańcowe

13 października br. w dniu zakończenia obchodów 100-lecia objawień fatimskich w naszej parafii miało miejsce niecodzienne wydarzenie, które parafianie spontanicznie nazwali porębskimi dróżkami różańcowymi. Prowadzą one do 20 kaplic  i figury Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy świętej wieczorowej zgromadzeni wierni oraz goście wraz ze swoimi kapłanami i dwoma pocztami sztandarowymi Szwadronu Kawalerii im. Dywizji Kawalerii „Zaza” z Białegostoku i Rady Rycerzy Kolumba z Poręby przeszli w uroczystej procesji z lampionami na plac za kościołem, gdzie kaplice zostały poświęcone i odmówiono różaniec. Stacje różańcowe zostały ufundowane przez wioski, grupy parafialne, rodziny i osoby indywidualne. Obrazy przedstawiające tajemnice różańcowe zostały umieszczone na  drewnianych pniach podarowanych przez parafian. Pełna wymowy i zadumy jest kaplica „Smierć Pana Jezusa na krzyżu”. To tutaj umieszczono krzyże z miejsc tragicznych wypadków na trasie Wyszków – Ostrów Maz. przekazanych parafii przez budowniczych nowej trasy S 8 . Jest ich bardzo dużo. Miejscem centralnym jest kaplica-grota z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

dsc 9213Od teraz plac za kościołem to pięknie zagospodarowany i oświetlony teren na którym porębscy parafianie i goście, mimo zakończenia jubileuszu, nadal będą żyć orędziem Matki Bożej z Fatimy, która powiedziała: ”Przyszłam upomnieć ludzkość, by grzechami nie obrażała Boga, by się nawróciła, by odmawiała różaniec”. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez ofiarodawców kapliczek.

Źródła nie znaleziono