
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2022
Zapisy na trasę Zieloną UWAGA !
Badzo prosimy o szczegółowe zapoznanie się z treścią opisu trasy bowiem trasa zielona różni się w stosunku do lat ubiegłym odwrotnym kierunkiem.
Jeżeli planujesz udział w EDK w Porębie 8 kwietnia, bardzo prosimy o zarejestrowanie się na trasę na którą zamierzasz wyruszyć. Nam pomożę to bardzo pod względem organizacyjnym będziemy wiedzili ile potrzeba opisów/pakietów poszczególnych tras.
Rekolekcje Wielkopostne 2022r.
CZWARTEK /07.04./
10:00 Msza św. z nauką ogólną
/różaniec przed Mszą św. – KR z Udrzyna/
12:00 Msza św. z nauką dla uczniów ze szkół podst. w Porębie i Dybkach
17:00 Adoracja Najświętszego Sakramentu /Wspólnota Intr./
18:00 Msza św. z nauką ogólną.
/różaniec przed Mszą św. – KR z Poręby /
PIĄTEK /08.04./
10:00 Msza św. z nauką ogólną
/różaniec przed Mszą św. – KR z Udrzynka/
12:00 Msza św. dla uczniów ze szkół podst. w Porębie i Dybkach
15:00 Droga Krzyżowa i Msza św. z nauką ogólną
/przed Drogą Krzyżową Koronka do Bożego Miłosierdzia/
18:00 Msza św. z nauka ogólną
/różaniec przed Mszą św.- KR z Dudowizny/
19:00 Rozpoczęcie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej
19:00 Droga Krzyżowa za k-łem /prowadzą kandydaci do bierzmowania/
SOBOTA /09.04./
10:00 Msza św. z nauką ogólną
/ różaniec przed Mszą św. – kandydaci do bierzmowania/
Po Mszy św. spotkanie z kandydatami do bierzmowania
12:00 Msza św. z nauką ogólną i Namaszczeniem Chorych
/ różaniec przed Mszą św. – KR z Tuchlina/
18:00 Msza św. z nauką ogólną
/ różaniec przed Mszą św. – KR z Przyjm /
NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ!
Uwaga!
1.Spowiedż tylko w czwartek, piątek i sobotę.
2.Rekolekcjonista -ks. Bogdan Kuta /Sercanin/
4.Odwiedziny chorych w domach w czwartek od 14.00 /07.04./
25.03.2022r.
POMOC dla Uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Parafii Poręba
Poręba Wsparcie dla Ukrainy: PORĘBA WSPARCIE DLA UKRAINY STRONA FB
Emilia 600 706 220
Grzegorz 502 651 286
Michał 604 172 789 KGW z Dudowizny "Sami Swoi"
Andrzej 508 774 294 OSP Poręba
- Prosimy o nie dostarczanie artykułów osobiście na plebanię, pragniemy aby goście czuli się na naszej ziemi bezpiecznie i kontaktowali się z osobami którym już zaufali.
Pomoc jest dobrowolna!
Jeśli nie chcesz pomagać – nie przeszkadzaj.
Dziś Oni – jutro możemy to być My.
Koordynatorzy NIE CZERPIĄ z tego tytułu żadnych rzeczowych ani finansowych korzyści.
Dziękujemy za okazaną życzliwość
i wszelką pomoc.
Orszak Trzech Króli A.D. 2022
Już po raz dziewiąty w naszej parafii dnia 6 stycznia odbył się Orszak Trzech Króli. Parafianie od krzyżówek w Porębie wyruszyli za przewodem gwiazdy i trzema Królami do Kościoła parafialnego, aby pokłonić się nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus.
Orszak Trzech Króli, który odbył się w tym roku pod hasłem „Dzień dziś wesoły” to wspólne wędrowanie za gwiazdą do Stajenki, połączony z występem jasełkowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną. Wydarzenie to w swojej treści nawiązywało do tradycji chrześcijańskiej, takiej jak wspólne kolędowanie oraz do scen biblijnych związanych z Uroczystością Objawienia Pańskiego.
Po odczytaniu tekstu o narodzeniu Jezusa wyruszyli Maryja i Józef z Dzieciątkiem do świątyni parafialnej, gdzie przy żłóbku oczekiwali na przybycie Mędrców ze Wschodu. Duże wrażenie zrobiła bryczka z zaprzęgiem, na której jechali Trzej Królowie. W kościele ofiarowali oni Panu Jezusowi swoje dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak zakończył się mszą świętą pod przewodnictwem ks. prałata Andrzeja Grzybowskiego – proboszcza parafii, a homilię wygłosił ks. kan. Andrzej Mikucki – Dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
Po mimo istniejącej sytuacji pandemii Orszak Trzech Króli gromadzi rzeszę wiernych, w którym uczestniczą całe rodziny, w szczególności dzieci i młodzież. Duże zaangażowanie przejawiają również grupy parafialne, jak Rycerze Kolumba, Chór Parafialny oraz Wspólnota małżeństw i rodzin chrześcijańskich: Equipes Notre-Dame. (postacie Świętej Rodziny: Maryja i Józef).
Całemu wydarzeniu towarzyszyła atmosfera, która wprowadziła wiele pozytywnych przeżyć, które pozostają na długo w pamięci, ale i w sercu człowieka wierzącego. Rozbudza również pragnienie podążania, tak jak Mędrcy ze Wschodu, do Jezusa Chrystusa, który czeka na nas w świątyni, jako małe niewinne dzieciątko.
Tekst: Ks. Marcin Kaczyński
Foto: Katarzyna Dąbrowska-Pyśk
Więcej artykułów…
Czytania na każdy dzień
Bezpłatna elektroniczna prenumerata Czytań dostępna jest pod adresem: http://www.mateusz.pl/czytania/prenumerata/-
Czytania na sobotę, 28 maja 2022
Sobota szóstego tygodnia okresu Wielkanocnego
(Dz 18,23-28)
Paweł zabawił w Antiochii pewien czas i wyruszył, aby obejść kolejno krainę galacką i Frygię, umacniając wszystkich uczniów. Pewien żyd, imieniem Apollos, rodem z Aleksandrii, człowiek uczony i znający świetnie Pisma, przybył do Efezu. Znał on już drogę Pańską, przemawiał z wielkim zapałem i nauczał dokładnie tego, co dotyczyło Jezusa, znając tylko chrzest Janowy. Zaczął on odważnie przemawiać w synagodze. Gdy go Pryscylla i Akwila usłyszeli, zabrali go z sobą i wyłożyli mu dokładnie drogę Bożą. A kiedy chciał wyruszyć do Achai, bracia napisali list do uczniów z poleceniem, aby go przyjęli. Gdy przybył, pomagał bardzo za łaską Bożą tym, co uwierzyli. Dzielnie uchylał twierdzenia żydów, wykazując publicznie z Pism, że Jezus jest Mesjaszem.
(Dz 18,23-28)
Paweł zabawił w Antiochii pewien czas i wyruszył, aby obejść kolejno krainę galacką i Frygię, umacniając wszystkich uczniów. Pewien żyd, imieniem Apollos, rodem z Aleksandrii, człowiek uczony i znający świetnie Pisma, przybył do Efezu. Znał on już drogę Pańską, przemawiał z wielkim zapałem i nauczał dokładnie tego, co dotyczyło Jezusa, znając tylko chrzest Janowy. Zaczął on odważnie przemawiać w synagodze. Gdy go Pryscylla i Akwila usłyszeli, zabrali go z sobą i wyłożyli mu dokładnie drogę Bożą. A kiedy chciał wyruszyć do Achai, bracia napisali list do uczniów z poleceniem, aby go przyjęli. Gdy przybył, pomagał bardzo za łaską Bożą tym, co
... -
Rozważanie na sobotę, 28 maja 2022
Proście w imię moje, a otrzymacie, jakże wymagająca wiary jest ta nauka. Nasze doświadczenie wydaje się jej przeczyć. Tyle błagań w sprawach ważnych, i wydaje się, że nic z tego. Może nie prosimy w imię Jezusa, ale w swoje własne lub jakiegoś bożka z naszej wyobraźni. Albo Jezus się pomylił, albo do tej pory nie rozumiemy Jego nauki. W imię Jego, może oznaczać: żyję jak On, kocham jak On, uobecniam królestwo Boże, głoszę prawdziwą miłość Ojca i do końca biorę moje życie w swoje ręce, aby oddać je Ojcu.
Andrzej Kuśmierski OP, "Oremus" kwiecień/maj 2007, s. 168
-
Książka dnia, 28 maja 2022
s. Michaela Rak
Mężczyźni mojego życia w rozmowie z Małgorztą Terlikowską
http://kmt.pl/pozycja.asp?ksid=57574
O miłości, miłosierdziu i dobrym pomaganiu Gdy była dzieckiem, chciała zostać… księdzem. Dzieciństwo w wielodzietnej rodzinie i dorastanie w domu z problemami ukształtowało jej charakter. Była już narzeczoną, ale postanowiła realizować swoje powołanie w życiu zakonnym i pomaganiu innym.